אודות שוק המט"ח

שוק המסחר במט"ח מהווה את אחד מסוגי המסחר הכלכלי הנפוצים כיום; בלועזית, מכונה גם Forex (פורקס). בשוק זה בנקים ומוסדות פיננסיים אחרים, מקיימים מסחר, הווה אומר – מכירה ורכישה של מטבע חוץ (מט"ח). מסחר במט"ח כולל תהליך בו גוף אחד מעביר כסף ומבצע באמצעותו רכישה של כסף מסוג אחר ולמעשה – משקיע בסוג הכסף האמור.

שוק המט"ח הוא שוק גדול, ואחד הרווחיים והמצליחים הקיימים. מובן שידע בסיסי, אם לא מעמיק, מומלץ ביותר בתחום זה, בטרם מתחילים לפעול בשוק. מסחר במט"ח מאפשר אופציות מהירות יחסית לרווחים. כדוגמא – משקיע בשוק הפורקס יכול לקנות מטבע סיני, ולאחר זמן מסוים, בהנחה שהשוק הסיני מתפתח במהירות, הרי שאותו משקיע יימצא עצמו ברווח כפול ואף משולש, בהנחה שאותו מטבע שומר על שוויו ולא עולה.

מגוון אפיקי ההשקעה בשוק הפורקס גדול למדי, מה שמביא לפוטנציאל רווח רב ועשוי להניב תשואה נאה, גם בתקופות שאינן מסבירות פנים בשוק המקומי. זה הופך את המסחר במט"ח למתאים גם כאשר מצב השוק המקומי אינו מעולה; ההשקעה בימים כאלו אף מומלצת. ניתן להשתמש באפיק השקעה זה, כאופציה זמנית עבור שמירה על ערכו של הכסף המושקע, עד בואם של ימים טובים יותר.

התחום הזה הוא נושא מרתק עבור כלכלנים. בנקאים מרכזיים ומוסדות פיננסיים, כולל ממשלות, פועלים בשוק ובמסחר פורקס, כך שניתן לראות את נפח המסחר גדל והולך משנה לשנה. טריליונים (אלפי מיליארדים) של דולרים מתגלגלים בשוק הפורקס מדי שנה – סכום שאך גדל.

בהחלט כדאי לקחת בחשבון את תחום הפורקס כאפיק השקעה עם פוטנציאל רווחי גדול – זכרו זאת כאשר אתם שוקלים את דרכי ההשקעה הבאות שלכם. ללא ספק, סוג זה של מסחר, כדאי שיהיה אופציה בת-שיקול, גם עבור המשקיע החדש שרק עתה טובל רגלו בשוק ההון הדינאמי.