אז אתם רוצים להיכנס למסחר בנפט? האם ירידת מחירי הנפט הם שעוררו את היזם שבך? האם אתה מאמין ש’לו רק הייתי יכול לקנות קצת נפט, כשהמחיר כל כך נגיש, הייתי מחזיר במהירות את כל החובות שלי’. אך זוהי אינה הגישה הנכונה למסחר בנפט בבורסה, כי זה בערך כמו לשמור את כל חוברות הקומיקס הישנות שלך, בתקווה שהן יהיו שוות משהו יום אחד!

ובכן, מסחר בנפט צריך להתבצע בשיטה נכונה. ולא. אין צורך לאגור חביות של נפט גולמי במרתף שלכם. כל מה שצריך, לפני שנכנסים לתחום, זה להבין אותו במלואו. אז בואו נתחיל עם היסודות.

האם הנפט זהה בכל מקום?

תיאורטית, כן. אבל בפועל – לא. נפט הוא סחורה, חומר גלם שערכו ומאפייניו אינם שונים מחבית לחבית, ללא קשר ליצרן.

קיימים סוגים שונים של נפט. חלקם קלים, אחרים כבדים, כלומר, מיוצרים בצפיפות גבוהה, וחלקם מכילים רכיבים מתוקים, כלומר, הם פשוט מכילים פחות גופרית, בעוד שחלקם קשים, כלומר, מכילים יותר גופרית. כמו כן, נפט קל ומתוק עולה יותר מאשר סוגים אחרים של נפט. למה? כי קל יותר לייצר סוגים אלו. אז איך ייצור הנפט קשור לאפשרויות המסחר בבורסה?

אמות המידה

אמת מידה היא נפט גולמי המשמש להתייחסות למחיר. אם, למשל, המחיר הוא בסביבות ארבעים דולר לחבית, ואתם רוצים למכור נפט דומה במאה דולר, ובכן, לא תמצאו בקלות קונים.

קיימות מספר אמות מידה לנפט, אבל המחירים נקבעים בבורסה, ומייצגים את טווח המחירים למסחר בנפט. המחירים מתייחסים לנפט מכל הסוגים, כולל נפט קל או מתוק, ולכן הביקוש לסוגי נפט אלו גבוה מאוד.

ההשפעות על התנודות במסחר בנפט

ככל שהנפט טוב יותר, כלומר, קל ומתוק, בהשוואה לסוגי נפט אחרים, המסחר מתבצע ברמה גבוהה יותר. אבל משנת 2010 המצב התהפך, ועכשיו המחיר שלו ירד, היות ויש הרבה יותר מוצרי נפט שניתן לסחור בהם.

אבל למרות שהמחירים של סוגי הנפט נבדלים בסכומים שאינם גבוהים, המסחר בנפט מאופיין בתנודות קבועות. כאשר מחירי המניות של סוג נפט אחד עולים, גם המחירים לסוגים האחרים נוטים לעלות. אז כשאתם שומעים על דאייה או “נפילה” במחירי הנפט, הכוונה היא לכל המדדים העיקריים.

סוגי חוזים במסחר בנפט

ישנם מספר סוגים של נפט במחירים משתנים. אבל המחיר לאותו סוג של נפט גולמי יכול להתחלק לשתי שיטות תמחור: מחיר נקודתי ומחיר עתידי.

אם הייתם קונים נפט עם מחיר נקודתי, הייתם משלמים על מחיר השוק הנוכחי, והמוכר היה נדרש לספק לכם מיד את הסחורה. בעוד שחוזה עתידי נועל את המחיר לתאריך מסוים בעתיד. זוהי אפשרות בטוחה לקונה ולמוכר על מנת להגן על עצמם מפני הסיכון של תנודות מחירים.