עמלות מסחר

בנוגע להשקעה בשוק ההון – מהו ההבדל בין משקיע לטווח קצר למשקיע לטווח ארוך? כאשר בעמלות מסחר עסקינן, הרי שלא קיימת חשיבות לשאלה זו ולתשובה עליה; במקום זאת, השאלה החשובה כאן היא אודות מספר הפעולות המסחריות המבוצעות מדי חודש.

להלן דוגמא להמחשה

נניח קיומו של תיק השקעות בשווי 400,000 ש"ח, המנוהל באחד הבנקים הגדולים בארץ עם עמלות מסחר שאינן מוזלות. עמלת קניה/מכירה של 1% תביא לתשלום של 4,000 שקלים בעבור הקניה. באם תשואה השוק אפסית (0%),  הרי ששוויו של התיק בסוף השנה עדיין יעמוד על 400,000 ש"ח. במידה שאתה מעוניין כעת למכור את החזקותיך במדד ת"א 25, הרי שתשלם 4,000 ש"ח נוספים בעבור המכירה.

אמנם הפסדת 8,000 ש"ח "בלבד", אך האם לא מדובר בסכום גבוה למדי? סכום כזה עשוי לקחת זמן להרוויח. האם ייתכן שקיימות אלטרנטיבות?

דוגמא נוספת

במידה שמדובר באותו תיק השקעות בשווי 400,000 שקלים, אך לעיתים קרובות אתה מוצא עצמך משקיע במניות שונות, תוך שאתה מעביר את כספיך מקרן אחת לאחרת, כך שמתבצעות פעולות רבות מדי שנה – ברור שהסכום המצטבר על עמלות מסחר עשוי להגיע לסכום שנתי גדול במיוחד; פעולה אחת בחודש – 2000 שקלים, תביא לסך מצטבר עצום של 24,000 ש"ח בשנה, עבור עמלות מסחר.

אכן, מדובר במספרים גדולים למדי. אחוזים גבוהים מהתיק הולכים לקרן הצבי, בשל הוצאות כבדות על עמלות מסחר. האם זה שווה את זה?

מהי התשואה השנתית שתוכלו להשיג? כך או כך, תעשו בחוכמה באם תמצאו דרכים לחסוך בעמלות המסחר, כך שתישארו עם יותר כסף בחשבון.

מובן שעמלות המסחר הן לא סוג העמלות היחידי אותן אתם משלמים, שהרי עליכם לשלם גם דמי ניהול של תעודות סל וקרנות נאמנות, פערים (בין קונה גבוה למוכר נמוך), מס רווחי הון ועמלות נוספות.