נוהל גילוי מרצון חדש – לשם מה הוא מיועד

בשנים האחרונות, רשויות המס יצרו במשך תקופות שונות מספר סבבים של נוהל גילוי מרצון. במסגרת נוהל זה, יכלו אזרחים שלא שילמו מס מסיבות שונות, לשלם אותו כעת מבלי שתוטל עליהם חרב הענישה הפלילית.

מאחר ומרבית האנשים לא שילמו מס מסיבות סבירות, בין אם זה בגלל שהם שכחו ובין אם זה מסיבות אחרות, הרי שיותר ויותר אנשים בחרו להשתמש בנוהל זה, גם אם זה אומר שעליהם לשלם סכומי מס גבוהים לאורך זמן, וגם אם זה אומר שעליהם לשלם ריביות גבוהות. באופן ברור, זה עדיף על פני מצב בו מס הכנסה יגלה שהם לא שילמו מסים ויציב אותם אפשרות להתמודד עם ענישה פלילית.

חשוב לומר, נוהל גילוי מרצון חדש וישן, מתייחס אך ורק לאנשים שמגיעים אל מס הכנסה וחושפים שיש להם הון שחור שהם לא שילמו עליו מסים. כלומר, הוא לא תקף לאנשים שמס הכנסה מגלה שיש להם הון שחור והם לא מצהירים עליו מרצונם. כמו כן, הוא לא תקף לאנשים אשר עשו את ההון מעבירות פליליות כאלה ואחרות.

כפי שאפשר לשים לב, ישנו נוהל גילוי מרצון חדש, אשר החל בשנת 2017. נוהל זה נוצר בעקבות חתימת הסכם CRS, אשר מטרתו העברת מידע בין רשויות המס השונות בעולם. אם הנוהל הישן התייחס לעסקים וכספים בישראל, הרי שנוהל גילוי מרצון חדש מתייחס לעסקים וכספים שנמצאים בחשבונות בנק בחו”ל ובאופן כללי לכספים שקשורים לנכסים שנמצאים במדינות אחרות ולא מדווחות.

לא מעט ישראלים, כידוע, מחזיקים חשבונות בנק, נכסים וכספים במדינות אחרות, בין אם זה בגלל שהם חיו שם בעבר, השקיעו, או מסיבות אחרות, כולל מסיבות של רצון שלא לשלם מס על אותם כספים ונכסים בישראל. מאחר והמדינה חתמה הסכם במהלכו היא חייבת בדיווח ומדינות אחרות חייבות בדיווח לרשויות המס הישראליות, זה הגיוני וטבעי שרשות המסים תבקש שהאזרחים יחשפו בפניה את גובה הנכסים שעומד לרשותם.

מדוע משתלם לעשות נוהל גילוי מרצון חדש

נוהל גילוי מרצון התגלה כאחד הכלים האפקטיביים ביותר שיש לרשויות המס על מנת להביא לידי כך, שהציבור ישתף פעולה ויהיה מוכן לגלות אודות כספים ונכסים שהוא מחזיק ולא הצהיר עליהם בעבר.

אך לא רק רשויות המס והמדינה נהנו מכך, גם הציבור נהנה מכך. שכן, במקום לשלם סכומים גדולים ולהתמודד עם בעיות משפטיות, הוא שילם קנס והסדיר את מצבו.

נוהל גילוי מרצון מחדש הוא הרבה יותר מהותי, כי לא רק רשויות המס הישראליות מעורבות בכך, אלא גם רשויות בינלאומיות וזה יכול להיות הרבה יותר מהותי, מכאן אנחנו למדים שמוטב לפנות להסדר של הבעיה ולא ולחכות שרשויות המס, ישראליות או זרות, יגלו שלא שילמנו מסים, דבר שיכול להביא לענישה פלילית חריפה.