מדי יום משקיעים נחשפים לאלפי הזדמנויות עסקיות, חלקן מבטיחות וחלקן פחות. בזכות ניתוח פיננסי וניהול נכון, ניתן לדעת איזו הזדמנות עשויה להתגלות כ”אוצר”.
אם אתם מתכננים  רכישת חברה,  הנה מספר טיפים מועילים על כל  מה שצריך לדעת לפני –  המדריך המקוצר.

הכירו את הכלי הפיננסי היעיל: ניתוח SWOT

העידן הגלובלי מנגיש לכם  את המידע ברמה הלוקלית כך שניתן  לבצע ניתוח חברה מעמיק באמצעים נגישים, שמאפשרים לקבל החלטה ראשונית לגבי כדאיות העסקה. ניתוח SWOT מאפשר מבט מארבע  זוויות שונות לטווח הקצר והארוך.
S- מסמל את החוזקות של החברה .
W- מסמל את החולשות של החברה.
O- מסמל את ההזדמנות המגולמת בחברה (כלומר הפוטנציאל העתידי) .
T- מסמל איומים, אשר עלולים להביא לסגירת החברה.

באמצעות ניתוח SWOT ניתן לדעת כבר בשלב ראשוני יחסית, אם ההזדמנויות והחוזקות עולות על האיומים והחולשות והאם העסקה אכן כדאית.

מהן חוזקות של חברה ?

החוזקות האיתנות ביותר הן חוזקות שלא ניתנות להעתקה או לחיקוי. ברשימה זו ניתן למצוא את מצבת העובדים, וותק העובדים וההכשרה שלהם. אם יתמזל מזלכם אולי תגלו ממידע פנימי על מידת המחויבות שלהם לארגון.
חוזקה אחרת היא ציוד, ישנם עסקים אשר מחזיקים בציוד יקר מאוד שמהווה עבורם יתרון תחרותי בשוק. חוזקה נוספת, שלא ניתנת להעתקה או לחיקוי היא המוניטין של החברה. השם העולמי או המקומי שלי, מידת האמון שהציבור רוכש לה וכמובן המיצוב העסקי שלה ביחס למתחרותיה.
מעבר לכך, ישנן חוזקות, שמתייחסות למצבים גנריים כמו מיקום. למשל בית קפה שנמצא בשדרה מרכזית ועוד.
כל אלו מהווים חוזקות אשר מבטיחות שלחברה זו יש פוטנציאל להמשך רווח.

מהן החולשות של החברה?

כאשר באים לבחון את חולשות החברה מתייחסים בראש ובראשונה לנושא מרכזי אחד. האם הדבר בר תיקון?
חולשות יכולות להיות בעיות בגיוס עובדים, מיקום גרוע, גירעונות כספיים, תנאים לגבי ההנהלה, צורך ברה- ארגון הדורש “חריש עמוק” ויקר, צורך בבמיכון או החלפת ציוד ועוד.

  מהן ההזדמנויות של החברה?

הזדמנויות כאמור, הן כל מה שקשור לפוטנציאל עסקי. כמו טכנולוגיה חדשה, יכולת לייצר יותר מפס ייצור קיים, כניסה לשווקים חדשים בעלי ביקוש למוצר או לשירות, יכולת למכן תהליכים ולמזער עלויות תפעוליות לטווח הארוך ועוד. כאן נדרש ניתוח שוק והבנת המיצוי של השוק הקיים מול בחינת אפשרות לכניסה לשוק חדש.

מהם האיומים של החברה?

איומים הם כל הנושאים שעלולים להפוך את העסק ללא רלוונטי. למשל, פיתוח טכנולוגי, שינויים בהרגלי הצריכה של הלקוחות, רגולציות ממשלתיות, בעיות עם אזורי סחר בינלאומיים לרבות בעיות חוזרות ונשנות של אספקת סחורה ועוד. כאשר העסק לא מצליח לעמוד בייעוד שלו – אין לו זכות קיום.

את הניתוח העסקי תוכלו לבצע בכוחות עצמכם, או בסיוע עם יועץ עסקי אשר בקיא בתחום.

ניתוח דוחות כספיים הוא כלי נוסף העומד לרשותכם, תפקידו להשלים את ניתוח ה SWOT ולתת תמונת מצב על העסק “מבפנים”.

 

ניתוח דוחות כספיים

השלב הבא הוא השלב הכמותי והוא כולל ניתוח דוחות כספיים, דוחות אלו יסייעו לכם להבין את כל נושאי ה SWOT.  תוכלו לעמוד על ההוצאות, ההכנסות וההתנהלות הכספית השוטפת, בכדי לקבל מושג האם ניתן לשפר אותה ומה נדרש בכדי לעשות זאת. תוכלו להבין מהן העלויות הגולמיות והתפעוליות, על איזה סך של הון עצמי נשענת החברה על מנת לקיים את הפעילות שלה, מהי מצבת העובדים שלה, אלו הודעות הוציאה החברה לבורסה, מהי ההיסטוריה העסקית שלה, (שחשופה לכל) כאשר מדובר בחברה ציבורית, כמה מניות היא הוציאה לשוק, ומה ערך המניה של החברה. כל אלו, הם רק חלק מהנושאים הקשורים לניתוח דוחות כספיים.

נושאים נוספים  שיש לשים לב אליהם

יש לבדוק האם ישנן תביעות נגד החברה, האם קיימת הערת “עסק חי” לחברה, מהן הרכישות שבוצעו ע”י החברה והאם הן תורמות לתזרים השוטף. כמו כן כדאי לבדוק האם קיימות חברות בת והאם הפעילות שלהם מסועפת? עוד נושאים לבדיקה אשר יסייעו לכם לדעת האם כדאי לרכוש את החברה הם: האם החברה פועלת בין כמה שווקים, איזה שוק מניב יותר, איזה שוק מביא להפסדים, מי מהם צומח ומי דועך? והאם קיימת מגמתיות בנוגע להוצאות ולהכנסות ומה היקפן ביחס לתזרים השנתי ועוד.

לסיכום, טרם תרכשו חברה חדשה, הקפידו להתכונן היטב ולבדוק באופן מעמיק האם ההשקה הזו אלה אתם מתכננים להכנס, היא הנכונה עבורכם.