אחת התופעות המעניינות והייחודיות שיצר עולם האינטרנט במהלך הזמן הוא, השחרור שלנו מהצורך להיעזר באנשי מקצוע מסוימים. במקום שאנחנו נידרש לשכור את שירותיהם של אנשי מקצוע ולשלם על כך עלויות מסוימות, הרי שאנחנו יכולים, בזכות האינטרנט, לבצע את הדברים בעצמנו, אנחנו יכולים להתמחות ברמה מסוימת באותם תחומים ולבצע זאת לבד, בין אם כתחביב ובין אם כקריירה עיקרית או משנית.

אחת הדוגמאות הטובות לכך הוא מסחר עצמאי דרך האינטרנט. מדובר במסחר שמתבצע דרך תוכנות ייחודיות אשר כל אחד יכול להתקין, ובכך מתאפשר לכל מי שרוצה לסחור באופן עצמאי, ישיר, בין אם זה דרך המחשב, הטאבלט או מכשיר הסלולר שלו. המסחר יכול להתבצע הן במטבעות חוץ, מניות, אופציות, אגרות חוב וכן סחורות ועוד.

מסחר עצמאי הוא תחום מאוד מתפתח היום, לא רק בישראל אלא בכל העולם. מעבר לעובדה שבזכות אותן תוכנות הרבה יותר קל היום לבצע מסחר כזה, הרי שיותר ויותר אנשים מגיעים למסקנה שעדיף להם להשקיע בשוק ההון מאשר בתוכניות חסכון. היכולת להרוויח היא גבוהה יותר, במיוחד לאור העובדה שהריביות של אותן תוכניות חסכון הן מאוד נמוכות. יתרה מזו, היום, יותר ויותר אנשים מבינים שהשקעה בשוק הון, היא לא דבר שמיועד רק למומחים, אלא כל אחד יכול למצוא בו עניין.

מה צריך בשביל מסחר עצמאי?

הרעיון של מסחר עצמאי הוא שכל אחד יכול להשקיע כפי שהוא מוצא לנכון, בהתאם ליכולותיו ובהתאם לבחירתו. אך מעבר לכך, כל סוחר עצמאי צריך סט של תכונות מסוימות על מנת שהוא יוכל לסחור בצורה חכמה.

כך למשל, בשביל להיות סוחר טוב צריך הרבה מאוד סבלנות. מסחר בכל צורה שהיא, זה עניין שלוקח זמן. מי שמחפש לעשות מיליון שקל בשבוע, לא נמצא במקום הנכון. לעיתים אנחנו נרוויח ולעיתים אנחנו עלולים גם להפסיד, החוכמה היא לנהל את התהליך בשיקול דעת, לנהל את התהליך בצורה חכמה מתוך כוונה לקחת סיכונים מחושבים ולא להסתכל על השוק כהימור.

כמו כן, מי שרוצה לסחור באופן עצמאי צריך להיות מוכן לתהליך למידה ארוך טווח. מדובר על תהליך שכל הזמן לומדים בו דברים חדשים, בין אם זה על אסטרטגיות של מסחר ובין אם זה על אמצעי מסחר וכמובן על השווקים עצמם. רק מי שלומד יכול להגיע אל המסחר עם הידע הנדרש ולהצליח.

נקודה אחרונה, כל סוחר שמבקש להתנהל באופן עצמאי צריך להיות מאוד מסודר וצריך לדעת לקרוא את הנתונים השונים וכיצד להשתמש בהם. כך אפשר להפיק מהם תועלת מרבית, גם אם מדובר בגרפים עם צבעים ומספרים שונים. עם הזמן, זה ייראה הרבה יותר ברור וקל, בוודאי אם מתרגלים את השימוש ומשתמשים בעקומת למידה כל הזמן.