אחד מחומרי הגלם החשובים ביותר בעולם, הוא נפט. כמעט ואין דבר שלא מושפע ממנו בצורה כזו או אחרת. אנחנו לא יכולים לדמיין את החיים המודרניים, המתועשים, ללא שימוש בנפט.

מי שרוצה להבין את המשמעות של שימוש בנפט, מוזמן לחזור אל סרטים ותוכניות טלוויזיה משנות השבעים שעסקו במשבר הנפט, שם אפשר לראות מה קורה שמחירי הנפט עולים. מדינות שלמות מצאו את עצמן בבעיה כלכלית בעקבות זה, בעיה שנפתרה רק כעבור שנים רבות. היום המצב שונה, בזכות שינויים מסוימים שבוצעו מבחינה גלובלית, אך עדיין מדובר באחד מחומרי הגלם החשובים ביותר עבורנו.

מסחר בנפט נחשב לאחד מסוגי המסחר הבולטים ביותר כיום, למרות שהוא עבר לא מעט שינויים, חלקם נובעים גם מאותו משבר שהיה בשנות השבעים, חלקם נובעים מסיבות אחרות. בהמשך המאמר נסביר את השינויים, השפעותיהם, ולא פחות חשוב, כיצד מבצעים מסחר בנפט בצורה חכמה.

מסחר בנפט הוא משמעותי עבור העולם, בזכות העובדה שהשימוש בו הוא מאוד חשוב, מה שיוצר מן הסתם ביקושים רבים, אשר מגדילים את רמת העניין במסחר. צריך לומר, להבדיל מחומרים ומשאבים אחרים, מעטים מהם זוכים לעניין כמו הנפט, לא רק ברמה הכלכלית אלא גם ברמה הפוליטית וברמות אחרות.

חשוב להדגיש, כיום יש ניסיון של מדינות רבות ובראשן ארה”ב, לנסות ולצמצם את התלות בנפט ואת ההשפעה שלו. זה נובע גם מהעובדה שמדובר בחומר שאיננו ידידותי לסביבה, ולא פחות חשוב מכך, מדינות שתלויות בנפט, משלמות על כך מחיר מסוים, כלכלי או אחר. לכן יש ניסיון לצמצם כמה שיותר את התלות באמצעות הפקה של חומרים חלופיים.

מסחר בנפט – כיצד הוא מתבצע ולמה צריך לשים לב

אנחנו יכולים לבצע מסחר בנפט דרך בתי השקעות וגורמים מקצועיים שונים שמבצעים השקעות בתחומים שונים וביניהם גם בנפט. המסחר באמצעות בדיקה של ביקוש והיצע, כאשר אנחנו יכולים לרכוש בעלות מסוימת, ולמכור אותו ברגע שנראה לנו שהמחיר עולה ואנחנו יכולים ליהנות מהרווח שנוצר.

אומנם מדובר במסחר פשוט למדי, מסחר שמזכיר במובנים רבים חומרי גלם או סחורות אחרות. אך יש הבדל ביניהם לבין מסחר בנפט, מאחר וכאן מדובר על חומר שמושפע מתמורות ושינויים גלובליים שונים, וחלה עליו חוקיות אחרת.

למשל, שוק הנפט מגיב לדוחות שונים שמציגים תמונת מצב של מלאי הנפט בארצות הברית. אז אנחנו יכולים לראות, אם ההיצע הוא נמוך, סביר שמחיר הנפט יעלה. כמו כן, מחירו נקבע בהתאם לכוח הקנייה של הצרכנים בכלל, מצב הכלכלה העולמית (אם יש מיתון, אז יש פחות צריכה ואז הייצור יורד, לכן הביקוש לנפט יהיה נמוך יותר), יש לתת דגש ספציפי על תעשיית הרכב שמושפעת ממנו באופן ישיר.

על כל אלה, אנחנו צריכים להוסיף גורם אחד וזה מצב ביטחוני ופוליטי. אם מדינה בה יש נפט מתערערת, זה ישפיע על היכולת שלה להפיק אותו, לכן המלאי העולמי יהיה קטן יותר, והמחיר יעלה.