הרבה פעמים, שמתם בוודאי את הביטוי פורקס ותהיתם מה זה וכיצד אתם יכולים להרוויח ממנו. אין ספק שבמהלך השנים האחרונות אנחנו יכולים לראות כיצד ביטוי זה תופס מקום של כבוד בעולם המסחר ולא מעט אנשים נכנסים לתוכו ובוחרים להשקיע דרך מסחר זה את כספם.

השאלה מה זה פורקס נשאלת לא פעם, הן על ידי אנשים שאינם מכירים בכלל את עולם ההשקעות ולא מתכוונים להיכנס אליו, אך מן הסתם, הרבה יותר בקרב אנשים שמחפשים דרכים ואמצעים להשקיע את הכסף שלהם. אחרי שמיצו דרכים אחרות או החליטו שהן אינן מתאימות להם, הגיע הזמן לבחון דרך חדשה.

לפני שנענה על השאלה מה זה פורקס חשוב לומר, גישה זו הפכה מאוד נפוצה מאז הופעת האינטרנט בחיינו ובפרט מאז שהחלו להופיע זירות מסחר אלקטרוניות, כאלה שכל אחד מאיתנו יכול להיות נגיש אליהן דרך מחשב, טאבלט או מכשיר סלולר. אך כפי שנוכל לראות מיד, לא מדובר בשיטת השקעה חדשה, מדובר בשיטה ישנה וטובה שקיימת בעולם המסחר כבר מאות שנים.

אז מה זה פורקס?

פורקס זה למעשה מסחר בכסף זר. התרגום שלו הוא Foreign Exchange , והוא נחשב לשוק המסחר הגדול בעולם. כפי שניתן להבין, מדוע בשוק לא חדש, מאז שהחלו להופיע מטבעות בעולם, התנהל בהן מסחר, בפרט במאתיים השנה האחרונות.

בשני מובנים עולם הפורקס יצר שינוי בתחום. ראשית, הוא הביא לכניסה של אנשים מן השורה אל עולם המסחר במטבעות חוץ. עד אז, רק משקיעים גדולים, אנשי עסקים וגורמים ממוסדיים היו חלק מתחום זה. שנית, הוא הביא את ההשקעות במטבע חוץ לכל בית. לא צריך ללכת לבנק או להתקשר לברוקר. אפשר לעשות הכל דרך המחשב.

מה זה פורקס? כמו שאמרנו זה מסחר במטבע זר. הרעיון פשוט, אנחנו ממהרים על שני מטבעות. נניח ואנחנו חושבים שהשקל יתחזק והדולר ייחלש? אז אנחנו יכולים להמר על שני המטבעות, באופן כזה, שאנחנו משקיעים במטבע אחד מול השני, או מהמרים על אחד מול השני.

שוק הפורקס עובד 24 שעות ביממה, ולהבדיל משווקים אחרים, הוא כולל אופציות כמעט אינסופיות (על פי כמות המטבעות בעולם), וכן להבדיל משווקים אחרים, הוא מושפע משלל אלמנטים, בין אם זה אירועי טרור ומלחמות, נתונים כלכליים, נאומים ואמירות, דיפלומטיה ויחסים בינלאומיים, שחיתות ועוד.

מצד אחד זה הופך את השוק למאוד פגיע, אם כל דבר קטן יכול להשפיע כך או אחרת, וכן זה מחייב אותנו להיות ערים למציאות שסבינו וזו שרחוקה מאיתנו, מצד שני, עצם זה שאנחנו יכולים לסחור בשלל מטבעות, בצמדים, פותח בפנינו אופציה רחבה שאנחנו לא מכירים מתחומים אחרים לצורך השקעה.

חשוב מאוד שנשים לב אילו מטבעות אנחנו קונים וביחס לאיזה מטבע, על מנת שההשקעה שלנו תהיה טובה.