הגיע הרגע בחיים שבו אתם מרגישים שהגיע הזמן לקנות נכס משלכם ולהקים בית ומשפחה בישראל, אך אין בידכם את האפשרות הכלכלית לעשות זאת? כמה קל ונוח שעומדת בפניכם האפשרות לקחת הלוואה ולהגשים את החלום. אך לפני שאתם רצים לחתום על הטפסים, חשוב להכיר את כל הגופים מהם ניתן לקחת הלוואות להגשמת המטרות שלכם.

מי נותן הלוואות

אולי כדאי קודם להבין מהי הלוואה – מדובר בסכום כסף המתקבל מגורם כלשהו בתמורה להתחייבות המלווה להחזיר את הכסף, ולרוב בתוספת ריבית ובהתאם לתנאים שנקבעו ברגע קבלת ההלוואה. תנאי ההלוואה יכללו את שיעור הריבית, את פרק הזמן להחזרתה וכמה תשלמו אם לא תעמדו בתנאי ההחזר, ועוד. הלוואות ניתן כאמור לקבל מגורמים שונים:

  • גורמים פיננסיים – כגון בנקים, חברות האשראי, גופים פנסיוניים וחברות ביטוח.
  • אדם קרוב – קרובי משפחה, מעסיקים וחברים.
  • חברות העוסקות במוצרים יקרים – כדוגמת קבלנים, יבואני רכב ועוד.

כל אלו ישמחו להעניק לכם הלוואה באופן ישיר או באמצעות תיווך של אחד הגופים הפיננסיים, עבור רכישת מוצר אותו הם מוכרים. כדאי להכיר גם את האפשרות של הלוואה דרך השוק האפור, אבל כאמור הדבר אינו מומלץ. בלפחות חלק מהמקרים תהליך מתן ההלוואה יתבצע לא כחוק. חשוב לדעת שאמצעי הגבייה בשוק האפור עלולות להתגלות כלא נעימות בחלק מהמקרים. עדיף מלכתחילה לא להכנס כלל לעולם הזה, ולשאוף לבצע את התהליך בהתאמה מלאה לחוק.

מה קורה לאחר קבלת ההלוואה?

בשעה טובה בחרתם את ההלוואה המשתלמת ביותר עבור הצרכים שלכם. אך כעת, חשוב להשאיר את היד על הדופק. מומלץ לעקוב אחר התשלומים, הגבייה והריבית על מנת לוודא שהכל מתקיים על פי ההסכמים; שההחזר החודשי לא גבוה יותר ממה שהוגדר, ובהתאם לכך שאתם עדיין עומדים בתשלום ההחזר. מומלץ לבצע מידי פעם התאמות עם התקציב שלכם ואפילו לבדוק אפשרות פריסה מחודשת. לצד זאת, מומלץ שלא לשקוע ללקיחת הלוואות נוספות שכן אתם עלולים למצוא את עצמכם עומלים על יותר תשלומים ממה שתכננתם.