שוק ההון מרכז תחתיו בנקים ומוסדות פיננסיים שמתנהלים על בסיס תיווך של ברוקרים ומערכות תקשורת ממוחשבות. כתוצאה מכך, מי שרוצה להפיק ערך משוק ההון צריך לחשוב כמו ברוקר ולבחור היטב את הכלים שבהם הוא משתמש

השוק לניירות ערך שכולל בתוכו את שוק המניות ושוק אגרות החוב נקרא בקיצור “שוק ההון”. תפקידו של שוק ההון הוא בראש ובראשונה לאפשר לחברות ולממשלה לגייס הון מהציבור לטווח ארוך בתמורה לתשלום ריביות ותשואה, בעוד בטווח הקצר הוא גם משמש לריכוז הפעילות של הבנקים וכל המוסדות הפיננסיים. בתוך כך, בשוק ההון יש פעילות ערה של חברות ביטוח, קרנות הנאמנות וקופות הגמל.

הגורמים המרכיבים את שוק ההון מתווכים באמצעות ברוקרים ומערכות תקשורת ממוחשבות. כמובן ששוק ההון היה פעיל בצורה כזו או אחרת עוד לפני כניסת מערכות התקשורת הממוחשבות לחיינו, אך שיטת הפעולה הזו כבר אינה רלוונטית היום. לכן כדאי להתמקד באופן שבו שוק ההון פועל במאה ה-21 ומזה להבין כיצד להפיק ממנו ערך ותשואה.

עיקרון המפתח: החלפת מקורות כספיים בניירות ערך

שוק ההון נשען במידה מסוימת על אמון. מטרת השוק היא לתעל את החיסכון במשק להשקעות יצרניות ולדאוג שהכסף יגיע להשקעות עם הפוטנציאל הגבוה ביותר. הדרך של שוק ההון לסנן בין ההשקעות היצרניות ולהחליט לאן לנתב את כספי החיסכון של המשקיעים נקראת “היווי הון” והיא תנאי לצמיחה כלכלית.

אפשר להבין את עיקרון המפתח של שוק ההון לפי הדרך שבה הוא פועל בטווח הארוך. באופן עקרוני, השוק הפיננסי נועד לאפשר החלפת מקורות כספיים בניירות ערך. מבחינה פרקטית, החוסכים מעמידים כסף לרשות המשקיעים, המשקיעים מנפיקים ניירות ערך תמורת כספי החוסכים ובסוף התהליך מקבלים בעלי ניירות הערך תשואה שמגלמת את רמת הסיכון וביצועי ההשקעה.

שיטת הפעולה של שוק ההון נראית פשוטה למי שמכיר אותה מבפנים. זה כולל בעיקר ברוקרים ואנשי מקצוע שחיים את שוק ההון על בסיס יום יומי, אך פחות רלוונטי למי שנתקל במדדי הבורסה רק במהדורות החדשות. מצד שני, תמיד אפשר להרחיב את הידע ולהשיג כלים פרקטיים להשקעה יעילה.

כך תעשירו את הידע שלכם

השיטה הכי יעילה להבין איך שוק ההון פועל היא לחשוב כמו ברוקר. דרך אחת לעשות את זה היא לצבור את הידע באופן עצמאי, כמו למשל באמצעות איסוף מידע מאתרי האינטרנט, צפייה בסרטונים וקריאת מאמרים. דרך שנייה היא ללמוד תואר שני בבנקאות ושוק ההון ולקבל גם עזרה מאנשי מקצוע וברוקרים מנוסים.

היתרון של הדרך האקדמית הוא שהיא מתאימה לכולם. תואר שני בבנקאות לא מיועד רק למי שיש לו תואר ראשון בכלכלה, אלא לכל מי שרוצה להרחיב את הידע ולהפיק תשואה משוק ההון שמשפיע על כולנו.