ניר גלילי נותן טיפים על ניהול תזרים מזומנים בעסק

ניהול תזרים המזומנים הוא אחד הבסיסים להצלחה עסקית, ואין בעל עסק שלא שמח לקבל טיפים בדרך לניהול מושכל במיוחד של תזרים חשוב זה – ובפרט אם מקור הטיפים הוא מנהל מוערך דוגמת ניר גלילי.

אינפורמציה מדויקת, עדכנית ומלאה

הבסיס לניהול תזרים מזומנים איכותי שמאפשר לעסק לממש את הפוטנציאל שלו הוא אינפורמציה מדויקת, עדכנית ומלאה אודות כל ההתחייבויות של העסק, התקבולים שאמורים להגיע וכו'. ללא מידע שכזה לא תיתכן קבלת החלטות נכונה.

בהקשר זה מדגיש ניר גלילי כי את האיסוף של כל המידע הנחוץ ועדכון הנתונים השונים חובה לבצע באופן שוטף ולא רק כשמתגלה משבר כזה או אחר או לקראת רכישה גדולה של חומרי גלם או מרכיב חיוני אחר, שכן בעולם העסקי של ימינו חשוב מאוד לקבל החלטות מושכלות במהירות, ועיכוב עקב הצורך להתחיל לאסוף נתונים ולבחון את המצב עלול לעלות לכל עסק ביוקר.

להכיר את כל פתרונות המימון האפשריים

חלק בלתי נפרד מניהול תזרים מזומנים הוא גיוס הון באופן מידי ומהיר לעסק, וזאת על-מנת לממן רכישת חומרי גלם לצורך מימוש הזדמנות עסקית כדאית, קניית ציוד או מכונות שהכרחיים על-מנת לזכות בלקוחות נוספים ובעצם לכל מטרה שהיא.

על מנת לגייס את ההון, במידת הצורך, בתנאים הטובים ביותר חשוב מאוד להכיר את כל פתרונות המימון הקיימים כיום – אשראי בנקאי, אשראי חוץ בנקאי, הלוואות בערבות מדינה, ליסינג מימוני, ליסינג תפעולי, פקטורינג, ניכיון שיקים ועוד.

לא להישאר ללא מזומנים בכלל

טיפ יקר ערך נוסף של ניר גלילי מנכ"ל סונול הוא לא להישאר אף פעם ללא מזומנים בכלל. למעשה, מבחינת גלילי (ולא רק מבחינתו אלא גם מבחינת אנשי מקצוע אחרים בתחום הפיננסים והמימון, והעסקים בכלל) הגעה למצב שכזה מעידה על ניהול תזרים מזומנים לקוי, והסיבה לכך שהוא ממליץ בכל פה להימנע מהגעה למצב שכזה היא שעסק ללא מזומנים בכלל ישלם עבור הון שהוא יגייס מחיר גבוה הרבה יותר מהנדרש (בגלל הלחץ והחשש שמא ההתנהלות השוטפת תשותק בהיעדר מזומנים) ובנוסף הוא יתקשה יותר מעסקים אחרים לגייס את ההון.

למה כדאי להקשיב לטיפים של ניר גלילי?

ניר גלילי הוא כאמור מנכ"ל "סונול", אחת משלוש החברות הגדולות בשוק הדלק הישראלי וגם אחת הגדולות במשק הישראלי באופן כללי. החברה מפעילה קרוב ל-250 תחנות דלק ועוד קרוב ל-200 חנויות נוחות (חלקן צמודות לתחנות הדלק וחלקן בנפרד מהן) ובסך הכל היקף המכירות שלה הוא בסדר גודל של מיליארדי שקלים.

בתפקידו הקודם היה גלילי מנכ"ל "שלמה החזקות" (לאחר שהחל בקבוצה כמנכ"ל חברת השכרת הרכב שלה, "שלמה sixt") ועוד קודם לכן שירת בצה"ל במשך קרוב ל-30 שנה והשתחרר בדרגת תת אלוף.