מה זה תעודת סל

מה זה תעודת סל

שוק ההון מספק מכשיר פיננסי חדש יחסית, הנקרא תעודת סל, מהי תעודת סל, האם היא בטוחה, ומדוע כדאי לרכוש אותה אם בכלל, קווים למחשבה.

מהי תעודת סל

תעודת סל היא תעודה המשקפת ערך מסוים, מדד מסוים, כאשר המדד בו השקעת משתנה, ערך תעודת הסל משתנה בהתאם. נניח שאתה רוצה לרכוש תעודת סל של מדד ת"א 25, המשקף את ערכיהן של 25 החברות המובילות בבורסת תל אביב. במקרה כזה ירכוש המנפיק עבורך מניות של 25 החברות המיוצגות במדד, עפ"י חלקן היחסי במדד. כך כל שינוי במדד תל אביב 25 יתבטא בתעודת הסל במדויק.

היתרונות של תעודות סל

מכיוון שתעודות סל משקפות מדדים, אין עליהן דמי ניהול גבוהים, שכן מעבר לרכישת המניות כפי שהן מיוצגות במדד, אין השקעה ניהולית נוספת. שלא כמו קרנות נאמנות למשל, המנסות כל הזמן להשיג תשואה גבוהה יותר מתשואת המדד, בתעודות סל, התשואה המבוקשת היא תשואת המדד.

יתרון נוסף של תעודות הסל הוא שניתן לפדות אותן מיידית, כך אם יש אירוע שעלול להשפיע לרעה על המדד, תוכל לפדות את תעודות הסל מיידית, בערך של השעה שבה ביצעת את המכירה ולא על פי הערך שיהיה להן בסוף יום המסחר.

תעודת סל בחסר

תעודת סל בחסר , היא תעודת סל בה אתה מרוויח כאשר המדד אותו התעודה מייצגת יורד, ומפסיד כאשר הוא עולה. העיסוק בתעודות סל בחסר קצת מורכב יותר, והיתרון שלהן הוא שכך משקיע יכול לפצות על נזקים בשל נפילות שערים. הרווחים או ההפסדים בתעודות סל בחסר משתנים, ותלויים ביחס שבין מקדם התעודה והמדד. סיכון נוסף בתעודות סל בחסר, הוא שכאשר המדד עולה ומגיע לשמונים אחוז מערך המקדם, מתבצעת המרה כפויה, והמשקיע מפסיד שמונים אחוז מכספו.

היכן ניתן לרכוש תעודות סל

תעודות סל ניתן לרכוש באחת החברות המנפיקות אותן, או בבנק. החברות המנפיקות תעודות סל בישראל הן תכלית, פסגות אופק, אקסלנס נשואה, בנק הפועלים, כלל פיננסים ומנורה גאון. הבנקים לא ימהרו להציע לכם תעודות סל, מכיוון שהרווחים שלהם במקרה של תעודות סל נמוכים, אולם, במידה ותבקשו זאת, יבצעו עבורכם את הרכישה.

האם כדאי ובטוח לרכוש תעודות סל

רכישת תעודות סל היא כדאית ובטוחה יחסית, התשואה אמנם לא תעלה על תשואת המדד, אך מכיוון שדמי הניהול נמוכים, אם בכלל נגבים דמי ניהול, הרווח המתקבל בהחלט משתלם. בנוסף לכך ניתן למכרן בכל רגע, בלי לחכות לתום יום המסחר, וכך אם מתרחש אירוע טראומטי לבורסה, אינך נאלץ לספוג את ירידות השערים. הגופים המנהלים את תעודות הסל בישראל הם גופים ידועים ואחראיים, ובנוסף לכך, הרשות לניירות ערך דורשת מכל חברה המנפיקה תעודות סל, להציג סכום כספי כביטחון. תעודות סל הולכות ותופסות מקום של כבוד בשוק ההון הן בעולם והן בישראל.